pátek 3. července 2015

Domácí ledový čaj - aneb jak přežít tropické teploty

Ideální provozuschopná teplota pro mne během léta je 25 stupňů - a to nejlépe 25 stupňů na slunci a tím pádem 20 ve stínu. Předchozí dva týdny, kdy teploty v noci padali k 5 stupňům, ve vyšších oblastech pak dokonce pod bod mrazu - pro mě naprostý letní ráj, dlouhou dobu světlo, teplota při níž s nadšením vařím i fotím (ačkoliv teď zrovna to moc dobře nevyšlo, neboť jsme v práci rozjížděli nový projekt). 
Letní prázdniny ovšem se svými tropickými teplotami udeřily hned s prvním červencem a přes víkend a příští týden bude ještě hůř. Předpovědí hlásí až 38 (a teplota se měří ve stínu, tedy na slunci očekávám tak 45). A já bydlím v horním patře domu s rovnou asfaltovou střechou, velká okna ze všech stran - tzn ráno mi slunce smaží do ložnice a kuchyně a odpoledne do haly. Nejchladnější místností v létě je záchod, bohužel je to místnost, kde se člověk dvakrát moc zdržovat nechce.

Běžným ranním rituálem u rodičů doma vždycky byla konvice černého čaje Earl Grey nebo English Breakfast (prostě černý čaj s bergamotem u nás vede) s citronem a cukrem. A nejlépe ten od Ahmad tea. A v létě podávaný studený. 
Minulý rok jsem objevila Bubble tea - nejdřív jsem si někde koupila poměrně levnou variantu, a netušila jsem, jak se z toho mohl stát takový boom. Pak jsem ochutnala originál od Bubbleology a pochopila jsem. Tam totiž připravují z opravdového kvalitního čaje. Tenhle nápoj si sice dopřávám jen asi tak 4x do roka, o to větší důraz ale tím pádem kladu na kvalitu. A právě zde mi zachutnal i vychlazený jasmínový čaj. Pokud to někoho zajímá, tak mou oblíbenou příchutí je mléčná matcha se zeleným čajem bez cukru, a kumqat s černým čajem bez cukru, zato vždy s tapioka kuličkami.

Mimochodem, celý nápoj jsem se pokusila rekonstruovat doma, protože jsem na olomoucké objevila i velké tapioca kuličky, ale nebylo to ono, chutnaly prostě jako želé bez chuti - netušíte, v čem se tedy má tapioka vařit, aby získala tu nasládlou karamelovou chuť? V nějakém sirupu?

Každopádně, během posledních několika dní každé ráno začínám a každý večer končím tím, že uvařím dvě velké 1,5 l konvice čaje a připravím z něj základ na domácí ice tea. 
Co je důležité, (a apeluji na vás, abyste to nepodceňovali, zvlášť pokud chcete připravit ice tea ze zeleného čaje) je teplota vody, jíž budete zalévat čaj. Proto, pokud se vám nechce odměřovat, nebo nemáte konvici, která vám ohřeje vodu na určitou požadovanou teplotu, připravte ledový čaj pro začátek spíš z černého, bylinkového nebo třeba ovocného čaje.

Je tedy asi dobré zmínit, jaké teploty se hodí pro jaké nápoje:
 • černý čaj: 100
 • zelený čaj: 60-80, záleží na konkrétním druhu, čtěte návod ;-)
 • bílý čaj: 80 - 90
 • vícenálevový čaj: 80 - 90
 • bylinkový čaj: 90
 • ovocný čaj: 90 -100 
 • rooibos, maté: 90 - 100
 • honeybush 80 - 90 
Kromě teploty je také důležité hlídat si dobu louhování čaje, ale mnohem horšího výsledku většinou dosáhnete vysokou teplotou. Použitím příliš vysoké teploty, nebo příliš dlouhého luhování (zvláště u zelených čajů) způsobíte vysoké uvonění taninů a tříslovin, které způsobují hořkou a svíravou chuť na jazyku, která váš uštědří pořádný šok. Nicméně někteří čajoví fajnšmekři tento stav vítají jako silně povzbuzující a zelený čaj zalitý vařící vodou nazývají "žiletka". Pokud se vám omylem podaří připravit příliš hořký nebo svíravý čaj, pomoc je snadná - přidejte víc cukru. Nicméně smyslem přípravy ledového čaje doma je to, že nemusíte použít kvanta cukru k maskování chuti, takže se snažte přípravu čaje nepodcenit, a přidávat jen minimální množství cukru (nebo klidně žádný) tak, aby vám byla chuť čaje příjemná, lehká a osvěžující.

Ještě není od věci si říct, že čaj sice neobsahuje kofein jako káva, ale obsahuje jiný rostlinný alkaloid - tein - který má trochu mírnější povzbuzující účinky, nicméně má celkem silné diuretické účinky. Pokud tedy nechcete veškerou tekutinu co do organismu dostanete, zase rychle vypudit, čaje střídejte (nejhůř na tom v tomto ohledu je černý čaj) s rooibosy, maté, ovocnými čaji či bylinkami (třeba máta nebo šalvěj jsou na léto jako stvořené).

Zpátky k ledovému čaji. Jakmile víte, jakou teplotu vody použít k zalití vybraného čaje, připravte si také dostatečně velkou zásobu ledu. Nejchutnější ledový čaj totiž získáte, pokud připravíte silný nálev a ten po vyluhování přelijete přes kostky ledu. Při postupném chládnutí tekutiny se chuť částečně vytratí, proto je lepší použít šokové chlazení.  
Vzhledem k tomu, že led se rozpustí a naředí tekutinu, je dobré použít aspoň o třetinu větší množství čaje, než obvykle používáte (typicky, já běžně používám 3 pytlíky čaje na jednu konev, ale při přípravě ledového čaje používám 4 sáčky, u sypaného jasmínového čaje ovšem spíš odhaduji).

Při přípravě tedy postupuji takto: do rychlovarné konvice dám vařit vodu. Do konvice na čaj (o objemu 1,5l) vložím nebo nasypu dostatečné množství čaje, přidám 3 lžíce cukru (myslím tím polévkové, ale je důležité říct, že mám dost malé a ploché polévkové lžíce, na gramy to vychází asi na 30 - 35 g), a jakmile dosáhne voda v rychlovarné konvici požadované teploty, zaliju jí čaj (při přípravě zeleného čaje vodu uvařím, přeliju do prázdné nádoby a nechám zchládnout), promíchám - aby se rozpustil cukr - (a teprve pak přidám případně skrojky citronu nebo citronovou šťávu), nechám luhovat obvykle 3-5 minut (záleží na druhu čaje). Zatímco se čaj luhuje, do jiné nádoby si vyloupu ledové kostky, a čaj přes ně následně přeliju. Jakmile je vychlazený na pokojovou teplotu, přemístím láhev do lednice a nechám vychladit zcela. Podávám s ledem a citronem, případně i s mátou. 

Pokud máte pozvané hosty, nebo si prostě jen chcete udělat příjemnou chvilku s ledovým čajem, můžete kostky ledu, které budete dávat do finálně vychlazeného nápoje, ozdobit a obohatit o kvítky levandule/rozmarýnu/růže, lístky máty/bazalky/tymiánu, o kůru z citronu/pomeranče, nebo do nich zamrazit i ovoce jako maliny, ostružiny, borůvky, atd. atd.


Na cca 2 l černého ledového čaje: 
 • 4 sáčky kvalitního čaje Earl grey (já používám hlavně Ahmad tea)
 • 3 lžíce cukru (cca 30g)
 • 3 lžíce citronové šťávy
 • aspoň 20 kostek ledu na šokové zchlazení
 • k podávání: další kostky ledu, plátky citronu, případně zdobené kostky ledu či ovoce dle vaší chuti (viz výše)
 1. V rychlovarné konvici dám vařit vodu (1,5l). Do konvice na čaj nachystám sáčky čaje a cukr. Vymačkám šťávu z půlky citronu (množství by mělo vyjít na  3 lžíce)

2. Jakmile voda vře, přeliju ji do konvice s čajem a promíchám, aby se všechen cukr rozpustil. Přidám citronovou šťávu a nechám luhovat 3-5 minut. Mezitím si do jiné nádoby (kterou snadno vložím do lednice - pokud tedy nepůjde do dvířek "na stojáka" měla by mít uzavíratelná, nejlépe se mi osvědčily lahve patentní uzávěry - např. z IKEA) vyloupu kostky ledu. 

*Pochopitelně zrovna do té IKEA lahve kostky ledu nenacpete, má úzké hrdlo, to znamená že provedete ještě jeden mezikrok a vychladíte čaj v jiné nádobě a do uzaviratelné vzápětí čaj přelijete.

3. Vyluhovaný čaj přeliju přes sítko a trychtýř do připravené lahve s ledem a uložím do lednice. 
Kdo je vlastníkem této konvice, tak má výrazně usnadněnou práci při chlazení
Alternativní forma chlazení
4. Pořádně vychlazený čaj vyndám z lednice, doplním podle chuti dalším ledem, ovocem či bylinkami a podávám.Mimochodem, pokud by někdo raději alkoholickou verzi nápoje - klasický americký Long Island ice tea nemá s ledovým čajem absolutně nic společného. Tento nebezpečně chutný a nebezpečně silný cloumák připravíte z 2 cl ginu, 2 cl vodky, 2 cl bílého rumu, 2 cl tequily, 2 cl Cointreau nebo triple secu, 2 cl cukrového nebo golden sirupu, šťávy z jednoho celého citronu, vše nalijete do shakeru, naplníte ledem, protřepete, a do sklenice, v níž budete drink podávat nasypete další led. Přes cedník nalijete do sklenice promíchanou směs a dolijete vychlazenou kolou, aby drink získal barvu čaje. Podle chuti možno doplnit plátky bio-citronu nebo jiného  bio-citrusu (v tomto případě na tom trvám, protože pesticidy z ne-bio citrusů se z jejich kůry v přítomnosti alkoholu extrahují do vašeho drinku velmi ochotně, a vy přeci nechcete pít rozpouštějící se pesticid, ale Long island ice tea ;-)). 

Žádné komentáře:

Okomentovat